zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Pavērsiens leikēmijas skarto bērnu ārstēšanā

Mančestrā, Apvienotajā Karalistē noslēdzies klīniskais pētījums, kurā tika novērota ar agresīvu asins vēža formu – augstu riska leikēmiju diagnosticētu bērnu ārstēšanā.

Pētījuma rezultāts medicīnas jomas speciālistu vidū tiek raksturots kā revolucionārs pavērsiens pacientu ārstēšanā. Novatoriskā metode iespējama pateicoties nabassaites asins šūnu un balto asins šūnu kombinācijai, kas nu tiek atzīta par visefektīvāko ārstēšanas terapijas veidu, kāds jebkad līdz šim ir bijis.

Mediju telpā savas sajūtas pauduši viena no pētījumā iesaistītā bērna vecāki – Sārai četru gadu vecumā tika diagnosticēta akūta mieloleikoze, reta bērnu leikēmijas forma, kas Apvienotajā Karalistē katru gadu skar aptuveni 100 bērnus. Meitenes stāvoklis bija tik smags, ka viņas dzīvības glābšanai nekavējoties tika uzsākta ķīmijterapija. Lai arī 2019.gadā tika panākta slimības remisija, 2020.gada februārī vēzis atgriezās.

Ģimenei izdevās panākt, ka meitene tiek iekļauta Mančesteras Bērnu slimnīcas klīniskajā pētījumā. Sāra ir viena no desmit bērniem, kas tika iesaistīta divus gadus ilgā pētījumā – bērniem tika veikta nabassaites asins cilmes šūnu ievadīšana, kombinācijā ar balto asins šūnu pārliešanu. Balto asins šūnu jeb granulocītu uzdevums pielietotajā ārstēšanas metodē ir atbalsts nabassaites asins cilmes šūnu iedarbībai vēža apkarošanā.

Šobrīd, jau vairāk kā gadu eošajā remisijas periodā, Sāras ģimene un ārsti ir noskaņota optimistiski, jo situācija ļauj domāt, ka šī metode ir potenciāli izārstējusi leikēmiju. Sāras mamma atzīst: “Esmu pati medmāsa un zināju, ja leikēmija atgriezīsies, turpmākās ārstēšanas iespējas būs izsmeltas. Sāras organisms vairs nespētu izturēt ķīmijterapiju. Šī bija viņas pēdējā iespēja izdzīvot.”

Pētījuma apskats ir publicēts “British Journal of Hematology”, un, pamatojoties uz daudzsološajiem rezultātiem, pētījums šobrīd ir paplašināts, iekļaujot lielāku skaitu pacientu.

Kā uzsver profesors Robs Vinns (Rob Wynn), bērnu hematologs un Mančesteras Bērnu slimnīcas transplantācijas programmas direktors, Sāra ir viens no pieciem klīniskā pētījuma bērniem, kuri atrodas remisijā, pateicoties šai eksperimentālajai ārstēšanai: “Jau mūsu iepriekš gatavotajā publikācijā žurnālam “Blood Advances” uzsvērām, ka nabassaites asins šūnas nodrošina visefektīvāko ārstēšanu bērniem ar smagām asins vēža diagnozēm, un pēdējais klīniskais pētījums to apstiprina.”

Tāpat šis pētījums apstiprināja, ka bērniem, kuri saņēma nabassaites asins cilmes šūnu transplantāciju pēc iepriekšējas neveiksmīgas ķīmijterapijas, ir gandrīz piecas reizes lielāka iespēja atveseļoties, salīdzinot ar tiem bērniem, kuri kā ārstēšanas metodi saņēma citas izcelsmes cilmes šūnu transplantācijas.

Plašāk par klīniskajā pētījumā pielietoto ārstēšanas metodi:
granulocīti parasti tiek ievadīti pacientiem ar smagām infekcijām, lai stiprinātu ķermeņa spēju cīnīties ar infekciju. Ārsti novēroja, ja granulocītu pārliešana tika veikta neilgi pēc nabassaites asins transplantācijas, imūnās šūnas, kas pazīstamas kā T-šūnas, no nabassaites asinīm atjaunojās daudz ātrāk (T-šūnas ir atzītas par spēcīgākajām cīnītājām pret leikēmijas šūnām).

Nabassaites asinis, kas paliek placentā un nabassaitē pēc bērna piedzimšanas, ir bagātīgs cilmes šūnu avots, kas nodrošina ārstēšanās iespējas gadījumos, ja ķīmijterapija ir nesekmīga.

Avots:
https://www.bbc.com/news/uk-england-manchester-65960349

Related Posts

Leave a Reply