I/II fāzes klīniskie pētījumi ir izvērtējuši cilmes šūnu terapijas labvēlīgo ietekmi uz hronisko paraplēģiju (muguras smadzeņu trauma), izmantojot medikamentus, kas veidoti no pacientu cilmes šūnām.
Izmēģinājumi tika testēti Madridē, Puerta de Hierro slimnīcā uz 12 pacientiem, izmantojot jauno Dr. Jēzus Valleho veidoto NC1 medikamentu. Pacientiem tika ievadītas NC1 devas, kas veidotas no autologās mezenhimālāss stromas šūnas (MCŠ) un autologās plazmas. Izmēģinājuma mērķis bija nodrošināt katram pacientam individuāla tipa terapiju, izmantojot viņu pašu cilmes šūnas un izvērtējot muguras smadzeņu traumas rādītājus ar MRI skenēšanas palīdzību. MRI noteica NC1 devas apjomu katram pacientam.
Pirms NC1 transplantācijas, tika ievākti perifēro asiņu paraugi no katra pacienta, lai izslēgtu hromosomu anomāliju iespējas, kas varētu ietekmēt cilmes šūnu izplešanos. MCŠ tika ekstrahētas no pacientiem, apstrādātas, savienotas ar asins plazmu un visbeidzot injicētas muguras smadzenēs. Papildu MCŠ devas ievadītas pēc 3 mēnešiem, savukārt rezultāti tika izvērtēti 3, 6, 9 un 12 mēnešu laikā pēc operācijas.
Viens no klīnisko izmeklējumu dalībniekiem bija Dāvids Serrano, kas cieta no muguras smadzeņu traumas pirms 17 gadiem, kā rezultātā viņš nonāca ratiņkrēslā. Pēc dalības pirmajā ārstēšanas fāzē, Dāvids sāka ievērot asinsrites uzlabojumus un jutību kājās. Pēc 12 mēnešiem viņš jau varēja staigāt un pat braukt ar riteni.
Dāvida gadījums bija īpašs, tomēr visi 12 pacienti piedzīvoja vispārīgus jutīguma uzlabojumus. Rezultāti liecināja, ka vairāk par 50% pacientu uzrādīja labākus motoriskās aktivitātes rādītājus, spazmu samazināšanos un seksuālās funkcijas uzlabošanos. Pētnieki secināja, ka šie rezultāti ir atkarīgi no cilmes šūnu devas un nav atkarīgi no muguras smadzeņu traumas smaguma pakāpes.
Pēc šī veiksmīgā klīniskā izmēģinājuma beigām, Puerta de Hierro slimnīca izziņoja NC1 medikamenta apstiprināšanu no Spānijas zāļu aģentūras puses. Tika norādīts, ka, lai uzsāktu ārstēšanu, pacientam ir jābūt pieaugušajam vecumā no 18-65 gadiem ar hroniskas muguras smadzeņu traumas diagnozi bez hromosomu izmaiņām.
Huans Karvajals, pacients, kas cieta no paraplēģijas, uzmundrina katru, kas domā par terapijas uzsākšanu:
“Es teiktu tiem pacientiem nešaubīties par šo izvēli, nedomāt par to, neatlikt uz vēlāku laiku, ārstēšana tiek veikta, izmantojot mūsu pašu cilmes šūnas, tāpēc to noraide nav iespējama un rezultāts ir acumirklīgs, uzlabojumiem, un šie uzlabojumi ir fiziski. Mēs esam nonākuši labās rokās gan mentāli, gan morāli.” – Huans Karvajals, muguras smadzeņu traumas pacients
Atsauces:
www.sciencedirect.com/
www.tellerreport.com/