zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Personalizēta cilmes šūnu terapija muguras smadzeņu traumas gadījumā

I/II fāzes klīniskie pētījumi ir izvērtējuši cilmes šūnu terapijas labvēlīgo ietekmi uz hronisko paraplēģiju (muguras smadzeņu trauma), izmantojot medikamentus, kas veidoti no pacientu cilmes šūnām.

Izmēģinājumi tika testēti Madridē, Puerta de Hierro slimnīcā uz 12 pacientiem, izmantojot jauno Dr. Jēzus Valleho veidoto NC1 medikamentu. Pacientiem tika ievadītas NC1 devas, kas veidotas no autologās mezenhimālāss stromas šūnas (MCŠ) un autologās plazmas. Izmēģinājuma mērķis bija nodrošināt katram pacientam individuāla tipa terapiju, izmantojot viņu pašu cilmes šūnas un izvērtējot muguras smadzeņu traumas rādītājus ar MRI skenēšanas palīdzību. MRI noteica NC1 devas apjomu katram pacientam.

Pirms NC1 transplantācijas, tika ievākti perifēro asiņu paraugi no katra pacienta, lai izslēgtu hromosomu anomāliju iespējas, kas varētu ietekmēt cilmes šūnu izplešanos. MCŠ tika ekstrahētas no pacientiem, apstrādātas, savienotas ar asins plazmu un visbeidzot injicētas muguras smadzenēs. Papildu MCŠ devas ievadītas pēc 3 mēnešiem, savukārt rezultāti tika izvērtēti 3, 6, 9 un 12 mēnešu laikā pēc operācijas.

Viens no klīnisko izmeklējumu dalībniekiem bija Dāvids Serrano, kas cieta no muguras smadzeņu traumas pirms 17 gadiem, kā rezultātā viņš nonāca ratiņkrēslā. Pēc dalības pirmajā ārstēšanas fāzē, Dāvids sāka ievērot asinsrites uzlabojumus un jutību kājās. Pēc 12 mēnešiem viņš jau varēja staigāt un pat braukt ar riteni.

Dāvida gadījums bija īpašs, tomēr visi 12 pacienti piedzīvoja vispārīgus jutīguma uzlabojumus. Rezultāti liecināja, ka vairāk par 50% pacientu uzrādīja labākus motoriskās aktivitātes rādītājus, spazmu samazināšanos un seksuālās funkcijas uzlabošanos. Pētnieki secināja, ka šie rezultāti ir atkarīgi no cilmes šūnu devas un nav atkarīgi no muguras smadzeņu traumas smaguma pakāpes.

Pēc šī veiksmīgā klīniskā izmēģinājuma beigām, Puerta de Hierro slimnīca izziņoja NC1 medikamenta apstiprināšanu no Spānijas zāļu aģentūras puses. Tika norādīts, ka, lai uzsāktu ārstēšanu, pacientam ir jābūt pieaugušajam vecumā no 18-65 gadiem ar hroniskas muguras smadzeņu traumas diagnozi bez hromosomu izmaiņām.

Huans Karvajals, pacients, kas cieta no paraplēģijas, uzmundrina katru, kas domā par terapijas uzsākšanu:

“Es teiktu tiem pacientiem nešaubīties par šo izvēli, nedomāt par to, neatlikt uz vēlāku laiku, ārstēšana tiek veikta, izmantojot mūsu pašu cilmes šūnas, tāpēc to noraide nav iespējama un rezultāts ir acumirklīgs, uzlabojumiem, un šie uzlabojumi ir fiziski. Mēs esam nonākuši labās rokās gan mentāli, gan morāli.” – Huans Karvajals, muguras smadzeņu traumas pacients

Atsauces:
www.sciencedirect.com/
www.tellerreport.com/

Vadošie sirds ķirurgi apgalvo, ka pateicoties cilmes šūnu terapijas progresam, nākamo 10 gadu laikā sirds transplantācija būs novecojusi un neaktuāla metode.

Kopš pirmās sirds transplantācijas 50 gadus atpakaļ, pieprasījums pēc šī pakalpojuma ir ievērojami audzis. Lielbritānijas Sirds Veselības fonda dati liecina, ka sirds transplantācijas pacientu skaits ir palielinājies par 162% tikai 10 gadu laikā! 2017 gadā gaidīšanas sarakstā bija 249 cilvēki, bet diemžēl transplantācijai pieejamas ir tikai apm. 150 sirdis. Pacientiem un ārstiem ir nepieciešams efektīvāks risinājums.

Eksperti ir vienisprāt, cilmes šūnu terapija ir tā, kas varētu palīdzēt ik gadu tūkstošiem cilvēku Apvienotajā Karalistē.

Kā sabiedrība vērtē ārstēšanu, kurai nepieciešama cita jaunieša nāve, un, kas pieejama mazāk kā 1% no gribētājiem? Es domāju, ka nākamo desmit gadu laikā mēs vairs nepieredzēsim sirds pārstādīšanu, izņemot vienīgi cilvēkiem ar iedzimtiem sirds bojājumiem, kur palīdzēt patiešām var tikai ar jaunu sirdi. Es domāju, ka sirds sūkņu un cilmes šūnu kombinācija var būt laba alternatīva, kas varētu palīdzēt daudz lielākam skaitam cilvēku.

Stephen Westaby profesors no Oksfordas John Radcliffe slimnīcas

Jau ir pierādījies, ka cilmes šūnas nomāc sirds rētaudu izveidošanos, tās injicējot to pacientu sirdīs, kuriem tiek veikta koronāro šuntu operācija. Royal Brompton slimnīcā patreiz noris klīniskais pētījums, kurā tiek izmantotas cilmes šūnu injekcijas, lai pacienti nesasniegtu to stadiju, kad nepieciešama sirds transplantācija.

Pašlaik sirds transplantācijas pacienti var kvalitatīvi dzīvot līdz pat 20 gadiem. Tāpēc prioritāte joprojām ir veicināt orgānu ziedojumus. BHF arī turpina finansēt pētījumus, lai noskaidrotu iemeslus orgānu atgrūšanai un uzlabotu veiksmīgo operāciju skaitu. Taču te ir pārliecinošs pierādījums tam, ka ne tik tālā nākotnē sirds transplantācijas operācijas varētu izskaust, izmantojot cilmes šūnas.

Related Posts

Leave a Reply