zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Atzīta nabassaites asins cilmes šūnu nozīme jaundzimušo smadzeņu bojājumu terapijā

Šoruden (2022.gada septembrī) medicīniskajā datu bāzē publicēts jauns pētījumu apkopojums par nabassaites asins cilmes šūnu terapijas izmantošanu bērniem ar smadzeņu bojājumu.

Jaundzimušo smadzeņu bojājumi ir vadošais invaliditātes un mirstības iemesls agrīnajā vecumā. Skābekļa bada izraisītā encefalopātija ir zināmākais veids, bet tā patoģenēze ir sarežģīta. Mehānismā iesaistīti gan asinsvadu reakcija, gan infekcija un iekaisums, kā arī toksisku vielu ietekme. Šie perinatālie jeb ar dzemdībām saistītie smadzeņu bojājumi ir saistīti ar ilgtermiņa neiroloģiskās – gan mentālās, gan fiziskās – attīstības traucējumiem.

Šobrīd kā pirmās izvēles metode, lai pēc iespējas samazinātu sekas, tiek izmantota hipotermija. Taču diemžēl šī terapija ir tikai daļēji efektīva, turklāt ne visiem bērniņiem to drīkst pielietot.

Neiroloģisko problēmu ārstēšanai jau ilgu laiku tiek pētīts cilmes šūnu pelietojums, ar tām piemītošo atjaunojošo, pretiekaisuma un aizsargājošo efektu. Ņemot vērā jaundzimušā smadzeņu bojājuma mehānisma sarežģītību, terapija ar cilmes šūnām tiek uzskatīta par ļoti piemērotu. Vēl viens būtisks aspekts ir nabassaites asins materiālā esošie limfocīti, monocīti un mononukleārās šūnas. Jau veikti vairāki pētījumi, kuros ar mononukleāro šūnu palīdzību ir uzlabots smadzeņu metabolisms, samazināts iekaisums un neironu bojāeja.

Arī hematopoētiskās cilmes šūnas tiek pētītas kā ārstēšanas līdzeklis jaundzimušo neiroloģiskajām saslimšanām. Pēc šīs terapijas uzlabojās asiņu plūsma un bojātajās vietās pieauga smadzeņu asinsvadu diametrs. To var izskaidrot ar nabassaites asins cilmes šūnu spēju atbrīvot augšanas faktorus, kas stimulē neiroģenēzi un angioģenēzi ( jaunu nervu šūnu un asinsvadu veidošanos).

Šo iedarbību apliecinājuši un pozitīvus rezultātus uzrādījuši vairāki klīniskie pētījumi. Vienā no tiem cilmes šūnu terapiju saņēma seši jaundzimušie, kuri bija piedzīvojuši skābekļa badu dzemdībās. Pēc 30 dienām visi šie bērniņi bija dzīvi, turklāt nebija nepieciešams pielietot elpošanas palīgierīces. 18 mēnešu vecumā četriem bērniņiem tika konstatēta pilnīgi normāla neiroloģiskā attīstība.

Apkopojot visus uz šo brīdi veiktos pētījumus, zinātnieki ir pauduši secinājumu, ka nabassaites asinis ir īpaši vērtīgs potenciāls jaundzimušo neiroloģisko bojājuma terapijai, jo satur dažāda veida šūnas, kas veiksmīgi atjauno smadzeņu audus.

Izmantotā literatūra:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35535905/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34936069

Related Posts

Leave a Reply