zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Pieredzes stāsts – nabassaistes audu cilmes šūnu izmantošana autisma ārstēšanā

Šis ir stāsts par diviem  rumāņu zēniem – Gabrielu un Aleksu, kuri pateicoties vecāku lēmumam, dzimšanas brīdī paņemt nabassaites paraugus un saglabāt cilmes šūnas, izmantojot cilmes šūnu banku, uzsāka terapiju autisma ārstēšanai Bukarestes klīnikā, Rumānijā. Klīnikas izstrādātajā pētījumā, kura laikā tiek izmantotas nabassaites asinis autisma ārstēšanai, var piedalīties bērni ar autismu no jebkuras valsts, ja vien ģimene lēmusi par labu, bērna vai māsas/brāļa dzemdību laikā paņemt nabassaites asins paraugu un cilmes šūnas ir saglabātas.

Pētnieka Dr.Felician Stancioiu virsvadībā abi zēni piedalījās klīniskā pētījumā, kura ietvaros Gabrielam un Aleksam tika ievadītas katra pašu nabassaites asins cilmes šūnas. Lai gan Gabriels un Alekss, dzīvo Rumānijā, viņu nabassaites asins cilmes šūnas tika glabātas ārpus Rumānijas. Lai abi zēni varētu piedalīties terapijas uzsākšanā, nabassaites asins cilmes šūnas no cilmes šūnu bankas tika nosūtītas uz klīniku Bukarestē.  Abi zēni pirms terapijas procesa uzsākšanas saņēma gan uztura bagātinātājus, gan vienu intravenozu cilmes šūnu infūziju. Parasti pirms infūzijas bērniem tiek veikta premedikācija pret alerģiskām reakcijām kā arī bērni tiek emocionāli nomierināti un sagatavotie pašam procesam. Pētījums apliecināja, ka vecāki, kuri uzturējās slimnīcā kopā ar mazajiem pacientiem, pašu spēkiem spēja emocionāli nomierināt un sagatavot bērnus terapijas uzsākšanai, tādējādi arī mazinot vajadzību pēc sedācijas.

Intervijā Gabriela tēvs skaidroja, ka pirms cilmes šūnu terapijas dēls ir dzīvojis “savā pasaulē”. Gabriels vienmēr esot bijis apjucis un bezrūpīgi izturējies pret savu drošību. Dēla sociālā uzvedība bijusi neatbilstoša sabiedrībā pieņemtai uzvedībai, proti, zēns varējis nepiemērotā brīdī izteikt neatbilstošas frāzes, kā arī mēdza būt pārāk agresīvs un pat vardarbīgs pret saviem brāļiem un māsām. Tomēr tajā pašā laikā, Gabriels esot labi pārvaldījis skaitļus un matemātiku. Gabriela tēvs sarunā arī atzīst, ka kopš autologās nabassaites asiņu terapijas saņemšanas, Gabriels ir mazāk satraukts un ir sācis labāk komunicēt. Tāpat, Gabriela tēvs novērojis, ka dēlam ir uzlabojusies mijiedarbība ar brāļiem un māsām.

Puisēna Alekša mamma, savukārt, atklāja, ka viņas dēls pirms terapijas vispār neesot nerunājis. Alekss esot tikai atkārtojis to, kas viņam tika teikts. Alekša ģimene esot izmēģinājuši dažādas autisma terapijas līdz uzzināja par šo iespēju, izmantot dēla nabassaites asinis autisma ārstēšanai. Pēc sazināšanās ar cilmes šūnu banku, kurā bija uzglabāts Alekša nabassaites asins materiāls, banka viņus novirzīja pie pētnieka Dr.Felician Stancioiu, kurš klīniskā pētījuma ietvaros veic autisma terapiju bērniem, izmantojot nabassaites asins cilmes šūnas.

Sarunā ar presi Alekša mamma aicina jaunos un topošos vecākus, saglabāt vēsu prātu un izpratni par procesa gaitā gūtiem rezultātiem. Viņa uzsver, ka autisma šūnu terapija nav brīnumlīdzeklis, viņas vārdiem sakot: “Mēs esam redzējuši tūlītējus rezultātus, es gribu teikt, ka tikai transplantācija (autologās nabassaites asinis) neizārstē jūsu bērnu no autisma, nekā tāda nav…. bet papildus terapijai, vecāku un terapeitu pūlēm, cilmes šūnas kalpoja kā palaišanas platforma – bērns iemācījās daudz ātrāk, vieglāk, daudz vairāk jēdzienu, un viņš ātrāk aptvēra to, kas viņam bija jādara. Kognitīvās attīstības, sociālā saziņas un valodas kontekstā tas bija milzīgs lēciens”. Alekša mamma ar prieku dalās savā pieredzē, atceroties, ka otrajā dienā pēc cilmes šūnu ievadīšanas, Alekss pirmo reizi esot sācis runāt pats, un tas esot bijis viņas dzīves lielākais prieks.”

Esam jau iepriekš rakstījuši, ka nabassaites audu cilmes šūnas tiek pētījumos izmantotas autiskā spektra traucējumu ārstēšanas terapijā un apstiprinātas kā droša un efektīva metode.

Izmantotais avots:

https://parentsguidecordblood.org/en/news/gabriel-and-alex-received-their-own-cord-blood-autism

Bulumac B, Stăncioiu F, Mihăilă C. Cord Blood Banking and Autism Therapy in Romania. Parent’s Guide to Cord Blood Foundation Newsletter published 2023-02

Stancioiu F, Bogdan R, Dumitrescu R. Neuron-Specific Enolase (NSE) as a Biomarker for Autistic Spectrum Disease (ASD). Life 2023; 13(8):1736. doi: 10.3390/life13081736

Stancioiu F, Dumitrescu R, Bogdan R, Ivanescu B. Autologous Cord Blood vs Individualized Supplements in Autistic Spectrum Disease – Results of the CORDUS Study. Preprints 2024; 2024010134.

Related Posts

Leave a Reply