No neauglības mūsdienās cieš aptuveni 48,5 miljoni pāru un Pasaules Veselības Organizācijas dati liecina, ka vīrišķais faktors spēlē lomu apmēram pusē gadījumu. No tiem 15% sastāda tieši azoospermija, kas ir stāvoklis, kad ejakulātā nekonstatē spermatozoīdus.
Šai saslimšanai izšķir divus tipus – obstruktīvo un neobstruktīvo. Obstrukcijas gadījumos spermas veidošanās norit adekvāti, bet bloķēts ir vads, kas nodrošina spermatozoīdu transportu. Šo patoloģija veiksmīgi risina ķirurģiskā ceļā. Neobstruktīvās azoospermijas gadījumos nedarbojas pats spermatoģenēzes process, kuru var būt izraisījusi ģenētiskas patoloģija, apstarojums vai šūnām toksisku vielu iedarbība. Šādas problēmas terapija ārstiem ir daudz lielāks izaicinājums.
Visbiežāk ārstēšanā izmanto medicīniskās apaugļošanas metodes, taču tas ir iespējams tikai gadījumos, kad ir izveidojies vismaz kāds spermatozoīds. Tāpēc tiek intensīvi meklēti risinājumi tiem gadījumiem, kad spermatozoīdu veidošanās ir pilnībā bloķēta.
Ņemot vērā labos rādītājus ārstēšanai ar cilmes šūnām, zinātnieki vairākos pētījumos ir pielietojuši šo metodi arī sēklinieku patoloģiju terapijai. Pētījumu datu apkopojumā, kas publicēts 2023.gada martā žurnālā “Eksperimentālā un klīniskā transplantācija”, iekļauti 18 zinātniskie raksti. Šajos pētījumos izmantoti atšķirīgi cilmes šūnu veidi un ievades metodes. Efektivitāte tika mērīta ar dažādiem mehānismiem. Taču neatkarīgi no pētījumā izmantotajām metodēm, zinātnieki ieguva apstiprinājumu, ka cilmes šūnām piemīt terapeitisks efekts. Turklāt rezultāts panākts vairākos veidos – cilmes šūnas veicina to gēnu ekspresiju, kas atbildīgi par šūnu dalīšanos, kā arī veic “labojumus” sēklinieku bojātajos audos.
Ļoti būtisks ir secinājums, ka šī ārstēšanas terapija ir droša, līdz ar to tiks turpināts darbs, lai atklātu efektīvāko cilmes šūnu ievades metodi pacientiem ar azoospermiju.