Paradontoze ir sāpīga un graujoša dentāla slimība, ko izraisa iekaisumu veicinoša baktērija, kas noved pie zobus ieskaujošu smaganu zuduma.Pētnieki ir izstrādājuši jaunu uz cilmes šūnām balstītu terapiju cīņā pret vienu no populārākajām dentālajām slimībām daudzo iedzīvotāju vidū.
Līdz šim paradontoze ir tikusi ārstēta ar metodēm, kas cīnās pret infekcijām, kā arī ar pacientu mezenhimālām cilmes šūnām (MCŠ) ar mērķi atjaunot ap zobiem esošos audus. Tomēr autologo šūnu panākums ir atkarīgs no pacienta vecuma un audu kvalitātes.
Tiek apgalvots, ka šī jaunā terapija, ko piedāvāja Tohoku universitātes zobārstniecības augstskola Japānā, izmanto drošu, efektīvu un lētāku reģenerācijas metodi. Tā ietver veselīga donora alogēno MCŠ injicēšanu slimības skartajos dentālajos audos. Šūnas, ko izmanto terapijai, sauc par taukaudu atvasinātajām mezenhimālajām cilmes šūnām (ADMPC) , un tās tiek izolētas no veselo pacientu taukaudiem.
“Uz cilmes šūnām balstīto terapiju izmantošana ir daudzsološa cilvēku slimību ārstēšanas pieeja. Šāda veida ārstēšanas paradigma ir svarīga, jo komerciāli pieejamās cilmes šūnas, kas atspoguļo uz šūnām balstītu terapiju, ir īpaši izstrādātas, lai ārstētu paradontozes skarto audu reģenerāciju, samazinot patērēto laiku un izdevumus, vienlaikus nodrošinot kvalitātes uzlabošanos.” – tā Masahiro Saito, zinātņu doktors, Tohoku universitātes zobārstniecības augstskolas Japānā operatīvās zobārstniecības divīzija.
“Mūsu pētījums parāda, ka ADMPC ir drošas un neizraisa imūno reakciju alergēnos apstākļos, un tādā veidā tiek pētīta potenciālā alergēno MCŠ izmantošana audu reģenerācijas nolūkos. Studijas ir spēcīgs solis turpmākai uz cilmes šūnām balstītas terapijas attīstībai cīņā pret paradontozi”, tā profesors Saito, Tohoku universitātes zobārstniecības augstskolas Japānā operatīvās zobārstniecības divīzija.
Pētījums tika veikts uz pundurcūku modeļiem, bet nākamais pētnieciskais solis ir klīniskais izmēģinājums slimniekiem, kas cieš no paradontozes. Tiek izteikta cerība, ka izmēģinājums piedāvās jaunu terapiju paradontozes audu reģenerācijai.
Allogēnās ārstēšanas veidi ir pieejami tiem pacientiem, kuru vecums neatļauj cilmes šūnām paplašināties. Tomēr ir ļoti ieteicams saglabāt piena zoba pulpas cilmes šūnas no pašas jaunības. Jaunības zoba pulpas cilmes šūnām piemīt labāks paplašināšanās potenciāls turpmākajās terapijās.
Atsauce:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6351614/