zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Revolucionārā terapija īpaši paredzēta parodontozes slimniekiem

Paradontoze ir sāpīga un graujoša dentāla slimība, ko izraisa iekaisumu veicinoša baktērija, kas noved pie zobus ieskaujošu smaganu zuduma.Pētnieki ir izstrādājuši jaunu uz cilmes šūnām balstītu terapiju cīņā pret vienu no populārākajām dentālajām slimībām daudzo iedzīvotāju vidū.

Līdz šim paradontoze ir tikusi ārstēta ar metodēm, kas cīnās pret infekcijām, kā arī ar pacientu mezenhimālām cilmes šūnām (MCŠ) ar mērķi atjaunot ap zobiem esošos audus. Tomēr autologo šūnu panākums ir atkarīgs no pacienta vecuma un audu kvalitātes.

Tiek apgalvots, ka šī jaunā terapija, ko piedāvāja Tohoku universitātes zobārstniecības augstskola Japānā, izmanto drošu, efektīvu un lētāku reģenerācijas metodi. Tā ietver veselīga donora alogēno MCŠ injicēšanu slimības skartajos dentālajos audos. Šūnas, ko izmanto terapijai, sauc par taukaudu atvasinātajām mezenhimālajām cilmes šūnām (ADMPC) , un tās tiek izolētas no veselo pacientu taukaudiem.

“Uz cilmes šūnām balstīto terapiju izmantošana ir daudzsološa cilvēku slimību ārstēšanas pieeja. Šāda veida ārstēšanas paradigma ir svarīga, jo komerciāli pieejamās cilmes šūnas, kas atspoguļo uz šūnām balstītu terapiju, ir īpaši izstrādātas, lai ārstētu paradontozes skarto audu reģenerāciju, samazinot patērēto laiku un izdevumus, vienlaikus nodrošinot kvalitātes uzlabošanos.” – tā Masahiro Saito, zinātņu doktors, Tohoku universitātes zobārstniecības augstskolas Japānā operatīvās zobārstniecības divīzija.

“Mūsu pētījums parāda, ka ADMPC ir drošas un neizraisa imūno reakciju alergēnos apstākļos, un tādā veidā tiek pētīta potenciālā alergēno MCŠ izmantošana audu reģenerācijas nolūkos. Studijas ir spēcīgs solis turpmākai uz cilmes šūnām balstītas terapijas attīstībai cīņā pret paradontozi”, tā profesors Saito, Tohoku universitātes zobārstniecības augstskolas Japānā operatīvās zobārstniecības divīzija.

Pētījums tika veikts uz pundurcūku modeļiem, bet nākamais pētnieciskais solis ir klīniskais izmēģinājums slimniekiem, kas cieš no paradontozes. Tiek izteikta cerība, ka izmēģinājums piedāvās jaunu terapiju paradontozes audu reģenerācijai.

Allogēnās ārstēšanas veidi ir pieejami tiem pacientiem, kuru vecums neatļauj cilmes šūnām paplašināties. Tomēr ir ļoti ieteicams saglabāt piena zoba pulpas cilmes šūnas no pašas jaunības. Jaunības zoba pulpas cilmes šūnām piemīt labāks paplašināšanās potenciāls turpmākajās terapijās.

Atsauce:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6351614/

Vadošie sirds ķirurgi apgalvo, ka pateicoties cilmes šūnu terapijas progresam, nākamo 10 gadu laikā sirds transplantācija būs novecojusi un neaktuāla metode.

Kopš pirmās sirds transplantācijas 50 gadus atpakaļ, pieprasījums pēc šī pakalpojuma ir ievērojami audzis. Lielbritānijas Sirds Veselības fonda dati liecina, ka sirds transplantācijas pacientu skaits ir palielinājies par 162% tikai 10 gadu laikā! 2017 gadā gaidīšanas sarakstā bija 249 cilvēki, bet diemžēl transplantācijai pieejamas ir tikai apm. 150 sirdis. Pacientiem un ārstiem ir nepieciešams efektīvāks risinājums.

Eksperti ir vienisprāt, cilmes šūnu terapija ir tā, kas varētu palīdzēt ik gadu tūkstošiem cilvēku Apvienotajā Karalistē.

Kā sabiedrība vērtē ārstēšanu, kurai nepieciešama cita jaunieša nāve, un, kas pieejama mazāk kā 1% no gribētājiem? Es domāju, ka nākamo desmit gadu laikā mēs vairs nepieredzēsim sirds pārstādīšanu, izņemot vienīgi cilvēkiem ar iedzimtiem sirds bojājumiem, kur palīdzēt patiešām var tikai ar jaunu sirdi. Es domāju, ka sirds sūkņu un cilmes šūnu kombinācija var būt laba alternatīva, kas varētu palīdzēt daudz lielākam skaitam cilvēku.

Stephen Westaby profesors no Oksfordas John Radcliffe slimnīcas

Jau ir pierādījies, ka cilmes šūnas nomāc sirds rētaudu izveidošanos, tās injicējot to pacientu sirdīs, kuriem tiek veikta koronāro šuntu operācija. Royal Brompton slimnīcā patreiz noris klīniskais pētījums, kurā tiek izmantotas cilmes šūnu injekcijas, lai pacienti nesasniegtu to stadiju, kad nepieciešama sirds transplantācija.

Pašlaik sirds transplantācijas pacienti var kvalitatīvi dzīvot līdz pat 20 gadiem. Tāpēc prioritāte joprojām ir veicināt orgānu ziedojumus. BHF arī turpina finansēt pētījumus, lai noskaidrotu iemeslus orgānu atgrūšanai un uzlabotu veiksmīgo operāciju skaitu. Taču te ir pārliecinošs pierādījums tam, ka ne tik tālā nākotnē sirds transplantācijas operācijas varētu izskaust, izmantojot cilmes šūnas.

Related Posts

Leave a Reply