zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Tiek ziņots, ka Mihaels Šūmahers ir saņēmis ārstēšanu ar cilmes šūnām

Leģendārais Formula-1 vadītājs Mihaels Šūmahers ir izrakstījies no Georges-Pompidou hospitāļa Parīzē pēc novatoriskās cilmes šūnu terapijas piemērošanas ar cerību uzlabot viņa pašreizējo stāvokli.

Šūmahers piedzīvoja nelaimes gadījumu, slēpojot 2013. gada decembrī, kas izraisīja postošu galvas traumu, kā rezultātā viņš nokļuva komā uz sešiem mēnešiem. Kopš tā laika viņš ārstējās mājās Šveicē un nav bijis redzēts sabiedrībā. Viņa ģimene tur Šūmahera stāvokli noslēpumā, tomēr ir skaidrs, ka viņš nav spējīgs staigāt vai stāvēt uz kājām, kā arī iespējams piedzīvo komunikācijas problēmas.

Persona, kas ir atbildīga par Šūmahera aprūpi ir pasaulslavenais kardioķirurgs Felipe Menašs (Philippe Menasch), kas ir vadošais cilmes šūnu terapijas speciālists.

Cilmes šūnu infūzija ir aizraujoša un strauji progresējoša reģeneratīvās medicīnas forma. Nabassaites asiņu cilmes šūnas (HSCs) ir viens no visizplatītākajām tipiem, kas efektīvi cīnās ar 85 slimībām un to stāvokļiem. Faktiski, vairāk kā 26 000 pacientu tiek ārstēti ar nabassaites asiņu cilmes šūnām visā Eiropā ikgadu[1].

Izšķirošā nozīme Šūmahera gadījumā ir bijis tam, ka cilmes šūnas ārstē arī neirodeģeneratīvās slimības un smadzeņu traumas. Ir skaidrs, ka Šūmahera operācija ietver cilmes šūnu IV infūziju smadzenēs vai sirdī ar mērķi atjaunot bojātos audus. Menašs ir iepriekš komentējis cilmes šūnu pielietošanu sirds slimību gadījumā, pētījumi, kas ir vēl attīstības stadijā:

“Neviens īsti nezina, kā darbojas cilmes šūnas. Transplantācija miokardā (sirds muskuļu audos) netiek veikta neatgriezeniski, pēc pāris dienām vai nedēļām tās pazūd. Bet jūs joprojām varat būt ieguvējs viņu īslaicīgās uzturēšanās sirdī dēļ… ņemot vērā, ka šūnas atbrīvo molekulas audos. Hipotēze ir tāda, ka labošana notiek no pašas sirds, ko stimulē šīs molekulas.”

Plimutas universitātes pētījums, publicēts jūnija Cell Reports žurnālā, apstiprina šos apgalvojumus, jo ir atklāts, ka nervu celmšūnas var tikt izmantotas, lai “atmodinātu” un ražotu jaunas nervu šūnas smadzenēs.

Kamēr pastāv liela nenoteiktība ap Šūmahera pašreizējo stāvokli vai par ķirurģiskās operācijas gaitu, pastāv cerība, ka drīzumā tiks atklāts vairāk detaļu.

Atsauces:

[1] https://www.stuff.co.nz/sport/motorsport/115830529/reported-stem-cell-treatment-could-give-hope-to-michael-schumacher

[2] https://eurekalert.org/pub_releases/2019-06/uop-rsn060619.php

 

Vadošie sirds ķirurgi apgalvo, ka pateicoties cilmes šūnu terapijas progresam, nākamo 10 gadu laikā sirds transplantācija būs novecojusi un neaktuāla metode.

Kopš pirmās sirds transplantācijas 50 gadus atpakaļ, pieprasījums pēc šī pakalpojuma ir ievērojami audzis. Lielbritānijas Sirds Veselības fonda dati liecina, ka sirds transplantācijas pacientu skaits ir palielinājies par 162% tikai 10 gadu laikā! 2017 gadā gaidīšanas sarakstā bija 249 cilvēki, bet diemžēl transplantācijai pieejamas ir tikai apm. 150 sirdis. Pacientiem un ārstiem ir nepieciešams efektīvāks risinājums.

Eksperti ir vienisprāt, cilmes šūnu terapija ir tā, kas varētu palīdzēt ik gadu tūkstošiem cilvēku Apvienotajā Karalistē.

Kā sabiedrība vērtē ārstēšanu, kurai nepieciešama cita jaunieša nāve, un, kas pieejama mazāk kā 1% no gribētājiem? Es domāju, ka nākamo desmit gadu laikā mēs vairs nepieredzēsim sirds pārstādīšanu, izņemot vienīgi cilvēkiem ar iedzimtiem sirds bojājumiem, kur palīdzēt patiešām var tikai ar jaunu sirdi. Es domāju, ka sirds sūkņu un cilmes šūnu kombinācija var būt laba alternatīva, kas varētu palīdzēt daudz lielākam skaitam cilvēku.

Stephen Westaby profesors no Oksfordas John Radcliffe slimnīcas

Jau ir pierādījies, ka cilmes šūnas nomāc sirds rētaudu izveidošanos, tās injicējot to pacientu sirdīs, kuriem tiek veikta koronāro šuntu operācija. Royal Brompton slimnīcā patreiz noris klīniskais pētījums, kurā tiek izmantotas cilmes šūnu injekcijas, lai pacienti nesasniegtu to stadiju, kad nepieciešama sirds transplantācija.

Pašlaik sirds transplantācijas pacienti var kvalitatīvi dzīvot līdz pat 20 gadiem. Tāpēc prioritāte joprojām ir veicināt orgānu ziedojumus. BHF arī turpina finansēt pētījumus, lai noskaidrotu iemeslus orgānu atgrūšanai un uzlabotu veiksmīgo operāciju skaitu. Taču te ir pārliecinošs pierādījums tam, ka ne tik tālā nākotnē sirds transplantācijas operācijas varētu izskaust, izmantojot cilmes šūnas.

Related Posts

Leave a Reply