Tas bija 2015. gada jūnijs, kad man tika diagnosticēta jaukta fenotipa akūta mieloīdā leikēmija (AML). AML ir viena no agresīvākajām leikēmijas formām, kas veselas šūnas spēj pārvērst vēža šūnās vien tikai 4 līdz 8 nedēļu laikā. Lai mana dzīvība tiktu glābta, man bija nepieciešamas intensīvs, spēcīgas pakāpes ķīmijterapijas kurss. Ārsti ieteica meklēt iespēju, kā ķīmijterapiju papildināt ar cilmes šūnu transplantāciju. Taču, lai to realizētu, man bija jāpaļaujas uz veiksmi atbilstoša cilmes šūnu donora atrašanā.
Ja, man piedzimstot, vecāki būtu saglabājuši nabassaites cilmes šūnas, šī problēma atkristu un man nebūtu nepieciešamība stāties garā donora gaidīšanas rindā. Šīs gaidīšanas ilgums nebija paredzams un tas padarīja mani vēl bezspēcīgāku. Apzinājos arī to, ka manas pašas cilmes šūnas spētu iedarboties efektīvāk, kā arī transplantācijas izraisīto komplikāciju iespējamība būtu zemāka.
Kad 2020. gada janvārī es sagaidīju savu mazbērniņu – mana dēla un vedekliņas pirmo bērniņu, es ne uz mirkli nešaubījos un pasniedzu dāvanu – iespēju saglabāt nabassaites asins cilmes šūnas Future Health Biobank laboratorijā. Tā bija visbrīnišķīgākā Ziemassvētku dāvana, ko es viņiem visiem trim varēju uzdāvināt!
Jaunie vecāki šo dāvanu uzņēma ļoti emocionāli. Protams, es ceru, ka saglabātās cilmes šūnas viņiem vai mazulim nāksies izmantot tikai vieglu atjaunojošu procedūru vai skaitummanipulāciju nolūkos. Taču, pat ja viņi nonāks situācijā, kad ārstam pretim sēžot uzzini, ka gandrīz vienīgais risinājums ir cilmes šūnu transplantācija, viņiem šī iespēja būs! Pārliecība, ka laboratorijā glabājas mazbērniņa cilmes šūnas, tās ir pieejamas jebkurā brīdī, ar 100% atbilstību mazulim un pielietojamību arī viņiem pašiem vai maniem nākamajiem mazbērniem, sniedz man sirdsmieru.
Paldies Future Health Biobank! Šī dāvana ir ļoti nozīmīga man un visai manai ģimenei.
Avots: https://futurehealthbiobank.com/blog/pauline-bailey-and-family/