ASV un Ķīnas kopīgais klīniskais pētījums ir veiksmīgi parādījis zobu audu atkārtotu augšanu, izmantojot zīdaiņu zobu cilmes šūnas. 1. fāzes pētījums liecina par daudzsološu risinājumu ievainojuma izraisītiem zobu bojājumiem bērniem ar jauniem kaula zobiem.
Daudzi bērni cieš no zobu ievainojumiem un diemžēl nenobriedušu kaula zobu trauma var novest pie pastāvīgiem bojājumiem. Ievainojumi var kavēt sakņu attīstību un asins padevi, rezultātā zobs ir “miris”. Rezultāti šajā klīniskajā pētījumā ir pirmie tāda veida rezultāti, kas parāda, ka zaudētus/bojātus zobu audus var aizstāt, izmantojot cilmes šūnas.
“Šī ārstēšanas metode atgriež pacientiem zobu nepieciešamo jūtīgumu. Ja pacientiem dod izdzert siltu vai aukstu dzērienu, viņi var sajust tā temperatūru; viņiem atkal ir dzīvi zobi… Līdz šim mums ir pēckontroles dati par diviem, divarpus un trīs gadiem, un tie ir parādījuši, ka tā ir droša un efektīva terapija.” – Songtao Shi, Pensilvānijas Universitāte.
Šis klīniskais pētījums, ko vada Songtao Shi, ir rezultāts 10 gadus ilgam pētījumam par zobu pulpas cilmes šūnu (zināmas arī kā cilvēka piena zobu smaganu cilmes šūnas – hDPSC).
Pētījums tika veikts 40 bērniem, kam ir jauno kaula zobu ievainojumi. Laboratorijā tika izaudzētas un pavairotas zobu smaganu cilmes šūnas no veselīgiem zīdaiņu zobiem, lai tās implantētu ievainotos zobos. 30 bērni, kas saņēma hDPSC terapiju uzrādīja pazīmes pozitīvai sakņu attīstībai un biezākam dentīnam un palielinātai asins plūsmai. Vienu gadu pēc transplantācijas tas pat radīja paaugstinātu jutīgumu ievainotajā zobā.
Šobrīd transplantēšanu var veikt tikai bērniem ar saglabātu piena zobu. Tikko ir sākti testi par zobu augu ataugšanu pieaugušajiem, tomēr nav šaubu, ka tas ir aizraujošs solis ceļā uz jaunu, ierastu terapiju bērniem.
Uzziņai: penntoday.upenn.edu/